utstallare_umea2018-07-04T12:21:54+00:00

Utställarlista
Umeå 5-7 oktober 2018

Vill du få tag på de senaste nyheterna, de härligaste klassikerna eller bara inspireras av alla färger och former är Sy- & Hantverksfestivalen platsen du ska besöka. På våra festivaler samlas årligen hundratals utställare som erbjuder det mesta du behöver för ditt kreativa skapande.

Vi vågar nog påstå att här finns något för alla.

För att du enkelt ska få en överblick över utbudet, presenteras här samtliga utställare i en överskådlig lista.

Så här fungerar utställarförteckningen
Du kan enkelt sortera utställarförteckningen genom att klicka på listen högst upp i valfri kolumn. Det är även möjligt att söka på en utställare direkt.

Alla länkar till våra utställare öppnas i ett separat fönster. Listan uppdateras fortlöpande.

FöretagMonterWebbplatsProdukter
ACG Nyström ABA:24http://www.acgnystrom.se
AgraffDesignE:21
Anna HertzmanA:09http://www.webbutik.annahertzman.se
Annas Batik & Quilt HBB:17http://www.annasbatik.comBatiktyger i bomull, viskos & trikå metervara
Anneli HedströmA:27
Annes VävE:29
Annette Philip Design ABC:25http://www.annettephilipdesign.seEkologisk trikå, Ökotex bomullstyg & Mönster.
AvrebekaC:27
B,WearC:07http://www.shop.bwear.se
BambooIsGreen.se
D:21http://www.bambooisgreen.se
Bernina Nordic A/SC:05http://www.bernina.se
Bi.s Garn & HandarbeteD:23
Blötbergsboden i Ludvika HBD:09http://www.blotbergsboden.se
Burda Nordic A/SB:01http://www.alltomhandarbete.se
Bussler Bussler Longarm QuiltingA:14http://www.busslerbussler.seLongarmquilting, tyger och tillbehör
By MårsB:04http://www.kmggotland.com
Charlottendals GårdC:22http://www.charlottendalsgard.se
DelatezzD:05http://www.delatezz.se
DenärminC:09http://www.denarmin.se
Design LiliartD:20https://liliart.se/products/kontakta-oss
Don Marc Spain SLA:18http://www.donmarc.se
DoTe skinnverkstadE:25
Elizabeth BD:08http://www.elizabethb.com
Elvelyckan Design ABB:15http://www.elvelyckandesign.com
ElvysGarnE:19http://www.elvysgarn.se/
FingerborgenE:22
Firma SunugaalD:17http://www.firmasunugaal.com
Färgkraft ABC:30http://www.fargkraft.com
Föreningen Svenska SpetsarC:23http://www.svenskaspetsar.se
Garn & MeraA:32http://www.garnomera.se
Handelsgårdens IntresseföreningD:25http://www.handelsgarden.se
HB E-slöjdE:15, E:18http://butik.e-slojd.seSybehör,Trikåtyg,Symaskiner,galgar.
Hemslöjden i Umeå ABA:08http://www.hemslojdenumea.se
HobbywoolA:05http://www.hobbywool.com
Husqvarna Viking / VSM Sverige ABD:13http://www.husqvarnaviking.com
Inga Sjögren / IGCB:18
I SkinnA:01http://www.iskinn.se
Islandsgarn/Aspea ABA:26http://www.islandsgarn.se
JukiB:23http://www.juki.seFörsäljning av industri- och hemsymaskiner.
Kaki ABA:33https://shop.kaki.se/Garn-Kit, garn, stickor och mönster
Kamillas DesignA:09http://www.kamillasdesign.se
KapiniA:23https://kapini.dk
Kasamarks fårfarmE:27
Knappshoppen Älvängen AbC:26http://www.Knappshoppen.se
Knit4u of Sweden ABC:28http://www.knit4u.se
Korall Fair Trade NaturkläderE:31http://www.korallinfo.seArtistrockar, Naturtunikor, Fair Trade
Kreativ Design Leena AnderssonB:25http://www.leena.eu
Kreativt BroderiE:28http://www.kreativtbroderi.se
Land och val.ekE:07
LibbstickaA:25http://www.libbsticka.se/
Limmo designD:30http://www.limmo-design.seHandfärgade garner, ull, tillbehör, väv spinn
LullUll av JennyPennyC:29http://lullullavjennypenny.se/
Löfstrandhs LanthandelB:20
Made by Runi ArntsenA:11http://www.madebyruni.com
Maria Lindberg DesignD:26http://www.marialindberg.nuMaria Lindberg Design
Mariannes QuiltbodB:08
Mariedal Design ABB:13http://www.mariedaldesign.se
MattvävsbodenE:05http://www.mattvavsboden.com
MillemonsterE:23
Nordlys Design ABC:13http://www.nordlysviking.com
Ohlssons TygerC:17http://www.ohlssonstyger.se
Opalgarn.seA:30http://www.opalgarn.se
PagoniA:13http://www.pagoni.se
Rallar-Rutan Tyger & SymaskinerB:05
Rosa MatildaC:16http://vanjasea.valmiskauppa.fi/
Rät & AvigB:29ratoavig.blogspot.se
SewingheartdesignE:09https://sewingheartdesign.wordpress.com/Sömnadsmönster, mönster, symönster
SKAPA form och design B:27http://www.skapaformochdesign.se
SoLa art & designD:22
STICKA - Sveriges StickföreningA:27http://www.sticka.org
Stickaboodenhttp://www.stickabooden.se/
StickaMeraE:30http://www.stickamera.se
SticksömmenA:12http://www.sticksommen.se
Stina Jakobsson DesignA:04http://www.stinajakobsson.seHandtryckta modetyger i viskos. Svensk design
StinaMariaB:31http://www.stinamaria.se
Stoff & Stil ABE:10http://www.stoffochstil.se
Tant UlltussB:30
Tornedalens Hantverk ABA:03http://www.tornedalenshantverk.se/
TygdrömmarA:15http://tygdrommar.se
Universalis InternationalE:33http://www.magicbrush.se
ViKanGarn.seB:33http://www.vikangarn.se
Västerbottens Läns hemslöjdsföreningB:09
Waldmanns kreativaC:04http://waldmanns.se/
Zicca FabricsC:19https://zicca-fabrics.myshopify.comEkologiska tyger i egen design + sytillbehör